info@aydinlatmamasasehpa.com

Kurumsal

METAL AYAK

Mermer Masa Sehpa Metal Ayak Paslanmaz

Ata Aydınlatma Masa Sehpadan temin etmiş olduğunuz mermer masa ve granit masa ayakları için kullanılan metaller;

 

 
 
PASLANMAZ ÇELİK AYAK– STAINLESS STELL
 
Paslanmaz çelik ayaklar % 10,5 veya daha fazla Cr içeren ve krozyona karşı dirençli çeliklerden oluşan bir alaşımdır. Tüm Paslanmaz çelik ayaklar yüksek korozyon direncine sahiptir. Paslanmaz çelik ayağın krozyonu engellemesinin başlıca sebebi içeriğindeki Cr elementidir. Paslanmaz çelik ayaklar hijyen ve temizlenebilir olmasından dolayı hastaneler, mutfaklarda, gıda ve ilaç işleme tesislerinde ilk tercih edilen üründür. Paslanmaz çelik ayaklar bakım açısından diğer metallere göre açık ara daha avantajlıdır.
Ayrıca geri dönüşümtürülebilme açısından %100 faydanılabilen bir malzemedir.
Paslanmaz çelik ayaklar içeriğindeki Cr, Ni, Mo, Ti göre farklı özelliklere ayrılarak 4 grupta toplanır.
Bunlar :
     1- östenitik
     2- ferritik
     3- dubleks
     4- martensitik
Östenitik gruptakiler 301, 302, 303, 304, 309, 310, 316, 321 kalite Paslanmaz çelik ayaklarlerden oluşur. Paslanmaz çeliğin en çok kullanılan çeşitidir. İçriğinde % 18 Cr ve % 8 Ni kesin bulunur. Krozyona karşı direnci yüksek, kaynak özelliği ve büküm bakımından oldukça iyidir. Temizliği kolay ve hijyen olan yerde tercih edilir. Gıda, dekorasyon, evye, endüstri ve kimya tesislerinde kullanılır.
Ferritik gruptakiler 409, 410S, 430, 441, 444 kalite Paslanmaz çelik ayaklarlerdir.İçeriğinde % 12 veya % 18 Cr içeren düşük karbona sahip düz Paslanmaz çelik ayaklarlerdir. Krozyon direnci orta, ısıl işlem ile sertleştirilebilen, kaynak ve büküm bakımından ösenitiklere göre orta derecede olan çeliklerdir. Sıcak su tankları, otomotiv, çatal, kaşık vb yerlerde kullanılır
Dubleks adınada da anlaşılacağı gibi hem ferritik hem östenitik gruptaki çelikler gibi özellik gösterir. İçeriğinde % 18 ile % 28 arasında Cr ve % 4,5 ile % 8 Ni içerir.Denizcilikte ve petro kimyasal alanlarda kullanılır.
Martensitik 410 ve 420 kalite Paslanmaz çelik ayaklarlerdir. İçeriğinde % 0,1 ile % 1,2 C ve % 12 ile % 18 Cr bulunan düz Paslanmaz çelik ayaklarlerdir. Korzyonu orta derecede, kaynak kalitesi düşük, ısıl işlem ile sertleşebilen çeliklerdir.Bıçak, cerrahi aletler, iğne gibi ticari ürünlerde kullanılır.

PİRİNÇ – BRASS

 Pirinçbakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkteki alaşımdır. Pirinçte bulunabilen diğer  bazı elementler, kalaykurşunnikelmangandemiralüminyumarsenikantimon ve fosfordur. Pirinç oldukça tok ve kolay  işlenebilen bir malzemedir. İşlenebilirliği içerisindeki bakır muhtevasına bağlıdır. % 55'ten az bakır içeren pirinçler  işlenemez.Piyasada  % 58 ( MS58 kalite ) bakır içeren çubuk, lama, profil ve % 63 ( MS 63 kalite ) bakır içeren boru ve % 70 ( MS 70 kalite  ) bakır içeren levha olarak bulunmaktadır.İstenildiği takdirde diğer normlarıda üretilebilmektedir.Pirinç malzemesi başlıca civata, pim,  vida, musluk, kapı pencere kolu, otomotiv sanayisinde, tıbbi cihaz imalatında ve dekorasyonda kullanılmaktadır.